Peloponez

Kolejka do Kalavrity

Kolejka z Diakofto do Kalavrity jest jedną z niewielu kolejek wąskotorowych na świecie i unikatową atrakcją w Grecji. Jest nazywana „odontotos”, czyli „zębatka” ze względu na mechanizm, który został w niej zastosowany by mogła bezpiecznie wspinać się po zboczach gór. Większość trasy pokonuje na tradycyjnych torach, a gdy nachylenie przekracza 10% przemieszcza się po torach zębatych. Kolejka przecina malownicze, naturalnie piękne tereny i pokonuje 22 km z prędkością 30 do 40 km/godzinę na szynach konwencjonalnych i 6 do 15 km/godz. na torach zębatych.

Widok na trasie Diakofto-Kalavrita

Wiedzie jedną z najpiękniejszych tras w Grecji, która ciągnie się wzdłuż Wąwozu Vouraikos z mniejszymi i większymi wodospadami. Kalavrita i okolice wzbudzają zainteresowanie turystów przez niemal cały rok swoim wyjątkowym krajobrazem, bogatą historią i ważnymi zabytkami. W 1943 roku Kalavrita była miejscem holokaustu podczas okupacji niemieckiej, natomiast w niedaleko położonym Klasztorze Agia Lavra rozpoczęło się powstanie greckie w 1821 roku. Kalavrita jest również słynnym ośrodkiem sportów zimowych, jednym z największych w Grecji.

Wąwóz Vouraikos

Kolejka powstała w 1895 roku dzięki premierowi Charilaos’owi Trikoupis’owi i była jednym z najbardziej ambitnych projektów tamtych czasów. To było prawdziwe osiągnięcie, które nawet współcześnie jest uważane za wyczyn konstrukcyjny, biorąc pod uwagę wyjątkowo strome zbocza i wysokość trasy.  Jest jedną z najwęższych kolejek na świecie z torami o szerokości 75 cm, które umożliwiają wykorzystanie mniejszych i bardziej „elastycznych” wagonów na tej stromej trasie.  Jednocześnie jest najbardziej górzystą linią kolejową w Grecji. Kolejka jest świetnie zintegrowana z otaczającym ją krajobrazem, dzięki czemu wygląda jakby była tu od zawsze. Jej konstrukcja nie ma wpływu na ekosystem, tym samym sprawiając wrażenie jakby była stworzona przez naturę.

Malownicze góry w drodze do Kalavrity

Kolejka jest czynna przez cały rok i kursuje na tej trasie 5 razy dziennie.

Koszt przejazdu w jedną stronę to 9, 50 €.

…w drodze do Kalavrity

2 komentarze

  • Grazyna Knor

    Bardzo się cieszę, że znalazłam tego bloga.Coraz bardziej fascynuje mnie Peloponez.Brak komercji,małe kamienne mieścinki, spokój i zachowana autentyczność. Od dwóch miesięcy zwiedzam Peloponez oglądając filmy na YouTube. Jestem zachwycona! Planujemy z mężem, w przyszłym roku podróż samochodem.Pozdrawiam.

    • Ewelina Kat

      Witam 🙂 Ja również się cieszę, że odkryła tu Pani coś interesującego dla siebie 🙂 Peloponez zajmuje w moim sercu szczególne miejsce i niejednokrotrnie będę powracać do jego tematyki i opisu kolejnych atrakcji. Pozdrawiam i życzę miłej lektury 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *