książki,  mitologia

KIRKE

„Bogowie udają, że są rodzicami – odezwałam się – ale tak naprawdę są dziećmi, które klaszcząc, domagają się o więcej.”

Matka, wiedźma, bogini, kreatorka, niszczycielka, potwór, kobieta, wyrzutek, takimi przymiotnikami jest określana tytułowa KIRKE autorstwa Madeline Miller. Niezwykle barwna i wciągająca historia życia bogini Kirke, znanej jako czarownica z Wyspy Ajaja (obecnie półwysep zwany Monte Circeo).

KIRKE  to wyjątkowa powieść o życiu bogini, która w ramach kary za odkrycie swoich magicznych zdolności została zesłana na samotne życie na bezludnej wyspie.

Była ona  jedną z wielu dzieci boga słońca Heliosa oraz okeanidy Perseidy, siostrą Pazyfae (żony Minosa), Ajetesa (króla Kolchidy) i Persesa, którzy znani byli również dzięki swoim czarodziejskim umiejętnością.  Jej imię prawdopodobnie oznaczało „jastrząb” lub „sokół”. A z mitologii znamy ją głównie z incydentu z załogą Odyseusza, gdy zamieniła prawie wszystkich w świnie.

Kirke mieszkała w swoim kamiennym pałacu wraz ze swoimi zwierzętami, były pośród nich niezwykle spokojne lwy. Pewnego dnia do wybrzeży jej wyspy dotarł statek Odyseusza, który był bardzo ostrożny i postanowił wysłać w głąb wyspy ekipę zwiadowczą. Po jakimś czasie powrócił jedynie krewny Odyseusza Eurylochos, który błagał go by jak najszybciej opuścili wyspę. Jednakże Odyseusz nie chciał wyruszyć nie dowiedziawszy się co stało się z jego ludźmi. Postanowił, że sam wyruszy na spotkanie z nieznanym, wtedy zagrodził mu drogę Hermes i poinformował, że jedyna mieszkanką tej wyspy jest wiedźma Kirke, która podała jego towarzyszom napój z magicznych ziół i przemieniła w świnie. Dał mu również radę jak uniknąć czarów Kirke, która chciała przemienić także Odyseusza.

Kirke podaje puchar Odyseuszowi

Ostatecznie Kirke zaprosiła go do łoża i na prośbę Odyseusza przemieniła z powrotem jego towarzyszy. Odyseusz i jego załoga pozostali na wyspie przez rok. Gdy Odyseusz postanowił wyruszyć w dalszą podróż na Itakę, Kirke doradziła by najpierw dostał się do świata podziemnego i poprosił wieszcza Tejrezjasza o przepowiednię w jaki sposób ma wrócić do swojej ojczyzny.

Poznając mitologię zadajemy sobie pytania typu: dlaczego Kirke zaczarowała mężczyzn w świnie, co Odyseusz robił na wyspie przez rok czasu, czy ktoś jeszcze odwiedził ją na tym odludnym zakątku ziemi, jak wyglądało jej życie codzienne? Na te wszystkie pytania odpowie Wam  magiczna książka, która zabierze Was w świat niezwykle piękny i odległy, po którym stąpali bogowie.

M.Miller opisuje życie bogini są w bardzo ciekawy sposób, dzięki czemu można przekonać się do mitologii, a nawet ją polubić. Kirke to przedstawienie wszystkich kobiecych cech oraz ról jakie spełniamy w naszym życiu, to historia kobiety która postanowiła zawalczyć o to by móc być sobą, obrana w baśniową otoczkę. Świat bogów Olimpu oraz zwykłych śmiertelników widziany oczami kobiety, która jest zbyt ludzka dla bogów i zbyt boska dla ludzi.

Autorce idealnie udało się odtworzyć niesamowity świat tytanów, bogów, nimf i mitycznych potworów, gdzie każdy z osobna jest bohaterem o jakże nam bliskich i ludzkich cechach.

Jest to lektura od której trudno jest się oderwać, nie ukrywam, że już nie mogę się doczekać, gdy w moje ręce wpadnie inna opowieść mitologiczna tej samej autorki, tym razem o Achillesie.

Gorąco polecam powyższą książkę, gdyż spełni oczekiwania najbardziej zagorzałych miłośników greckiej mitologii i z pewnością sprawi, że kontakt z mitologią nie będzie jednorazową książkową przygodą.

„Macie inną krew – odpowiadał. – Słyszałem to od pewnej czarownicy.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *