Kourouta
Peloponez

Urokliwy port Katakolo

Katakolo to nadmorskie miasteczko w zachodniej Elidzie, obecnie jest to port stolicy prefektury. W miesiącach letnich zalewają je tłumy odwiedzających, którzy przybywają statkami wycieczkowymi lub spędzają czas wolny na wybrzeżu w swoich domkach letniskowych podczas świąt. Rocznie przybywa tu ponad 750 000 turystów.

Katakolo przesiąknięte jest żywą tradycją, łączy w sobie naturalne piękno i historię, znajduje się niedaleko starożytnej Θεια, miasta położonego tuż przy plaży Ag. Andrea. Był to drugi port Elidy po Killini. W latach homeryckich była to twierdza, która następnie była wykorzystywana przez Ateńczyków podczas wojny peloponeskiej (druga połowa V w. p.n.e.) w celu zdobycia Elidy. Port zaginął pod wodami morza po trzęsieniu ziemi w VI wieku n.e., a wysepki Tigani i Korakas jako jego pozostałości nadal wyróżniają się w zatoczce Św.Andrzeja.

Po wyzwoleniu spod jarzma tureckiego, centrum Katakolo zostało przeniesione w miejsce obecnego portu i od tamtej pory przyjęło też dzisiejszą nazwę. W tamtym czasie był to jeden z najważniejszych portów do eksportu rodzynek, jednego z najpopularniejszych produktów Grecji. Dzisiaj również odgrywa ważną rolę, ale przede wszystkim turystyczną.

W miasteczku znajdują się liczne sklepiki z pamiątkami typu handmade oraz kawiarenki i kilka restauracji, które są czynne do wczesnych godzin popołudniowych, gdy wielkie statki turystyczne są zacumowane w porcie. W tym urokliwym miasteczku możemy poczuć tu typową wakacyjną atmosferę. W wolnym czasie można udać się na spacer malowniczymi uliczkami, w których zakamarkach znajdziemy stare, kolorowe domki jak ze skansenu. Godny uwagi jest kościół Św. Mikołaja oraz 2 muzea. Po centrum jeżdżą małe turystyczne kolejki oraz 2-poziomowe czerwone autobusy, typu „sightseeing”, którymi można się dostać do miasta Pirgos.

Muzeum Starożytnej Greckiej Technologii znajduje się naprzeciwko stacji kolejowej po wschodniej stronie centralnego placu Katakolo. Znajduje się tu niemal 250 niezawodnych i funkcjonalnych wynalazków, nad których konstrukcją studiował i pracował 20 lat Kostas Kotsanas . Jest to najbardziej kompletne tego typu muzeum na świecie. Celem muzeum jest podkreślenie tego stosunkowo nieznanego aspektu starożytnej kultury greckiej i udowodnienie, że starożytna technologia krótko przed zakończeniem tego okresu historycznego, była niezwykle podobna do początków współczesnej technologii. Wystawie towarzyszy bogaty materiał wizualny (w języku greckim i angielskim), z których wiele jest interaktywnych.

Wstęp do muzeum kosztuje 5€, nie jest ono czynne codziennie oraz w stałych godzinach, dlatego warto wcześniej zadzwonić pod nr tel +30 963 183 1530 lub sprawdzić na stronie www.kotsanas.com

Muzeum Starożytnych Greckich Instrumentów Muzycznych i Zabawek znajduje się naprzeciwko centralnego placu Katakolo, przy głównej ulicy, w budynku Latsi, niedaleko pierwszego muzeum. W muzeum jest się około 50 niezawodnie działających, zrekonstruowanych instrumentów muzycznych oraz zabawek i gier starożytnej Grecji. Te fascynujące instrumenty pokazują rozwój muzyki dawnej i są dziełem K. Kotsanasa na podstawie ilustracji ze starożytności.  Jest to punkt obowiązkowy dla miłośników muzyki.

Katakolo najduje się zaledwie 34 km od Olimpii, 14 km od Pirgos i 10 km od popularnego wśród Polaków hotelu Aldemar. Warto tu zajechać na relaks przy greckiej mrożonej kawie lub wyśmienitych lodach. To kolorowe miasteczko jest idealnym miejscem na zakup pamiątek z Peloponezu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *