Grecja,  Peloponez

Kalavrita

Kalavrita to miasteczko górskie znajdujące się w północnej części Peloponezu. Wśród turystów jest popularne dzięki 22 kilometrowej kolejce górskiej o malowniczej trasie prowadzącej z Diakofto do Kalavrity. Jednakże dla Greków ma ono szczególne znaczenie, nie tylko z powodu ważnych wydarzeń historycznych jakie miały tu miejsce, ale również z powodu długo zalegającego śniegu i możliwości uprawiania sportów zimowych.

Kalavrita znajduje się na wysokości 756 m n.p.m., około 87 km na południowy-wschód od Patry, wiedzie tu bardzo malownicza kręta trasa z przepięknymi widokami.

Kilkanaście kilometrów powyżej miasteczka znajduje się centrum sportów zimowych z licznymi trasami narciarskimi oraz wyciągami. Jest to miejsce chętnie uczęszczane przez młodych Greków, również w trakcie tygodnia jest tu spory ruch.

Kalavrita jest odwiedzana przez greckich turystów przez cały rok, ale 21 marca przybywa ich tu wyjątkowo wielu. Niedaleko stąd w monastyrze Agia Lavra wybuchło powstanie przeciw okupantom tureckim. 21 marca 1821 roku arcybiskup Patras wywiesił tu grecką flagę na znak rozpoczęcia powstania narodowego.

Kalavrita często jest nazywana „miasteczkiem wdów”, ponieważ tutaj 13 grudnia 1943 roku hitlerowcy wymordowali 1436 mężczyzn i chłopców. Spalili miasto oraz monastyr w którym kiedyś wybuchło powstanie. W centrum Kalavrity znajduje się kościół na którym zegar wskazuje zawsze tą samą godzinę 14:34, która przypomina o godzinie masakry.

Pomnik upamiętniający masakrę dokonaną przez hitlerowców na mieszkańcach Kalavrity znajduje się na wgórzu ponad miastem. Jest to zbiorowa mogiła pod którą widnieje wielki napis ΟΧΙ ΠΙΑ ΠΟΛΕΜΟΙ ΕΙΡΗΝΗ, czyli „Nigdy więcej wojen. Pokój”. Znajdują się tu potężne płyty na których są wymienione nazwiska wszystkich wymordowanych, w przypadku dzieci jest podany również ich wiek.

Architekturą Kalavrita nie przypomina typowej Grecji, jest tu kilka uliczek po których można pospacerować lub znaleźć tawernę. Same miasteczko jest urokliwe, pełno tu sklepików z pamiątkami i lokalnymi produktami typu miody i zioła. Jest to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *