od kuchni,  zioła i przyprawy

Oregano – najpopularniejsza grecka przyprawa

Ktokolwiek przemierzył Grecję z pewnością utkwiły mu w pamięci wspaniałe, unoszące się w powietrzu aromaty dzikich ziół, które widoczne są wszędzie. Przyprawy i zioła upodobali sobie już starożytni Grecy, większość z nich nadal jest używana do przyrządzania wielu potraw.  W typowo greckiej kuchni jedną z najpopularniejszych przypraw jest oregano zwane po grecku „rigani” (ρίγανη), które jest niemal ziołem narodowym. Przyglądnijmy się mu, więc lepiej, gdyż oprócz tego, że poprawia smak naszych dań posiada też wiele innych zalet.

Zapach i smak

Oregano ma mocny, charakterystyczny aromat i zapach oraz korzenny, nieco gorzki smak. Jest stosunkowo silną przyprawą, jednak ma delikatniejszy smak od słodkawego majeranku (Origanum maiorana L.), który jest spokrewniony z oregano. Oregano jest znane w Polsce pod nazwą Lebiodka pospolita.

Potrawy

Oregano jest obecnie w Grecji najczęściej stosowaną przyprawą do gotowanych i grillowanych mięs, szczególnie tych tłustych, a także chudych np. cielęciny, jagnięciny, drobiu.

Suszone lub świeże oregano doskonale pasuje do różnych sałatek, a przede wszystkim do greckiej sałatki, ryb, pieczonych ziemniaków oraz zawiesistych zup. Ponadto ziele dodajemy do warzyw np. cukinii, pomidorów, sosów np. pomidorowego i potraw z serem feta. Oregano to przyprawa niezbędna do pizzy.

Jeśli oregano nie zostało użyte przez Greka do doprawienia potrawy to bardzo prawdopodobne, że zostanie ono nią chociaż przyozdobione.

Wraz z chilli i czosnkiem tworzy idealną kompozycję smaku i aromatu do wielu innych potraw.

Występowanie i uprawa

Powszechnie uznaje się, że odmiana oregano występująca w Grecji, nosząca łacińską nazwę Origanum vulgare, pochodzi właśnie z Grecji. Jest rośliną wieloletnią występującą głównie w rejonie śródziemnomorskim, gdyż jest wrażliwa na zimno.

Oregano było już znane i używane przez starożytnych Greków. Rośnie na terenie całego kraju, a sami mieszkańcy często uprawiają ją w swoich przydomowych ogródkach lub w doniczkach na balkonach i tarasach. Łatwe do uprawy i zawsze świeże ziele, jest idealne nawet dla tych, którzy nie mają przestrzeni, gdyż wystarczy dobrze nasłoneczniony parapet.

Prawidłowo wysuszone oregano należy przetrzymywać szczelnie zamknięte, w suchym i chłodnym miejscu, by móc cieszyć się jego aromatem jak najdłużej.

Jako ciekawostkę podam, że Lebiodkę pospolitą można czasami znaleźć na polskich nizinach i w rejonach podgórskich. Występuje w zaroślach, na brzegach lasów, na suchych pagórkach, w widnych lasach, na przydrożach i miedzach oraz nieużytkach. Jednakże nasza polska przyprawa znacząco różni się aromatem od tej oryginalnie pochodzącej z Grecji.

Działanie

Oregano działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Już Hipokrates zalecał je na ból żołądka i problemy z oddychaniem. Nie ma znaczącego działania medycznego, ale może być pomocne w leczeniu chorób dróg oddechowych (kaszel, zapalenie oskrzeli), przy wzdęciach i zaburzeniach trawienia. Ponadto w przy niedoczynności wątroby i dla pobudzenia wytwarzania żółci. Posiada również właściwości rozkurczowe, moczopędne i przeciwbiegunkowe. Działając napotnie, jest skuteczne w leczeniu grypy i przeziębienia. Dodatkowo oregano od dawna zalecane jest w stanach wyczerpania nerwowego, na wzmocnienie nerwów oraz jako środek uspokajający w przypadku histerii. W celach leczniczych pozyskuje się z oregano esencje i olejki eteryczne (przez destylację z parą wodną).

Ziele oregano jest stosowane do płukania w zapaleniu jamy ustnej i gardła oraz do kąpieli w przypadku świądu skóry i trudno gojących się ran.

Żródło: M.E. Senderski, Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *