Peloponez

Termy Loutra Killinis

Loutra Killinis to malownicza okolica ze słynnymi źródłami termalnymi, które znajdują się w pobliżu miejscowości Arkoudi. W otoczeniu pełnym cedrów i eukaliptusów znajdują się źródła termalne z wodą siarkową o stałej temperaturze 26°C, która doskonale oczyszcza ciało. Opary wydobywające się ze źródeł oraz błoto to naturalne SPA. Kąpiele w tych źródłach idealnie nadają się do balneoterapii (rodzaj terapii stosowany już przez Hipokratesa) oraz terapii inhalacyjnej. Właściwości źródeł słyną ze zbawiennego działania na dolegliwości reumatyczne, artretyzm, choroby skóry, alergie, choroby układu oddechowego np. astma. Przed skorzystaniem z kąpieli siarkowych pamiętajmy o zdjęciu srebrnej biżuterii, gdyż może ściemnieć.

Loutra Killinis oznacza po grecku „Kąpieliska Killini”, a obszar przybrał tę nazwę dzięki źródłom termalnym obszaru w pobliżu Killini, który był portem i osadą znaną od starożytności. Również obszar łaźni termalnych był znany w starożytności i tutaj znajdowały się sanktuaria poświęcone Asklepiosowi, Afrodycie i innym bóstwom. Dziś zwiedzając to miejsce znajdujemy pozostałości rzymskich łaźni i ścieżkę prowadzącą do amfiteatru na otwartym powietrzu. Miejsce to jest również znane jako Lintzi, prawdopodobnie dlatego, że Lintzi w łacinie oznaczało kąpiel. Inna teoria mówi, że słowo oznacza „usta Hadesu”.

Kąpiele termalne były opuszczone przez wieki aż do 1890 r., kiedy premierem Grecji był Charilaos Trikoupis, wtedy obszar Loutra Killinis został przekazany spółce kolejowej Peloponezu na około 50 lat. W tym okresie miały miejsce pierwsze inwestycje na tym obszarze i zbudowano duże centrum hydroterapii. Skonstruowano także linię kolejową do Loutry. Podczas okupacji niemieckiej w Grecji zniszczono zarówno centrum hydroterapii, jak i linię kolejową.

W 1951 r. Loutra Killinis została przekazana Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej. Organizacja zbudowała nowoczesne centrum hydroterapii (obecnie nieczynne), a także przyczyniła się do powstania kompleksów hotelowych i kempingów. Szacuje się, że około 5000 osób odwiedza ten obszar w sezonie letnim.

Tuż przy lesie w którym wybija źródło znajduje się  długa, egzotyczna plaża zwana również Loutra Killinis. Piękna krystalicznie czysta woda tej plaży przyciąga wielu turystów w okresie letnim. Plaża jest tu dobrze zorganizowana z licznymi parasolami i leżakami. Można tu uprawiać wiele sportów wodnych, takich jak surfing, żeglarstwo i narty wodne. Tuż przy wybrzeżu woda jest płytka, dlatego plaża nadaje się również dla rodzin z dziećmi. Na końcu plaży znajdują się imponujące i luksusowe hotele, a najbliższa miejscowość Arkoudi oferuje wiele możliwości zakwaterowania, kameralną piaszczystą plażę i różnorodne restauracje.

Killini jest prawdopodobnie najbardziej popularnym miejscem w pobliżu Loutra Killinis. To miejsce oferuje również wiele różnych miejsc noclegowych, znajduje się tu port z którego wypływają promy na pobliską Wyspę Zakynthos i Kefalonia. Miejsce ma wielkie znaczenie historyczne i można odwiedzić ważne zabytki w tym obszarze, jak np. pozostałości portu Glarentza i Zamek Chlemoutzi. W pobliżu znajdują się bardzo popularne i ważne stanowiska archeologiczne, takie jak Starożytna Olimpia i Starożytne Elis (znane również jako Starożytna Elida). To idealne miejsce na połączenie wakacji z terapią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *