„Chateau Clermont” – strażnik Księstwa
W 1220 roku Frankowie wybudowali na wzgórzu Chelonata imponujący i największy zamek w Księstwie, z zapierającym dech w piersiach widokiem na równiny Elidy i na Morze Jońskie. Pierwotnie zamek nazywał się Chateau Clermont, podróżnicy wspominali o Zamku Tornese, ale Bizantyjczycy preferowali nazywać go Chloumoutzi.
Znajdował się on w bardzo strategicznym miejscu, okazała twierdza chroniła stolicę Księstwa Andravidę (więcej o Andravidzie przeczytasz TUTAJ), port Glarentza (więcej o Glarentza przeczytasz TUTAJ) i oczywiście znajdujący się wewnątrz murów pałac rodu Villehardouin.
Zamek był wyposażony w podwójną fortyfikację. Zewnętrzne wysokie mury obronne z blankami rozciągały się w dół po gładkich zboczach. Wewnątrz murów były chronione baraki, stajnie, magazyny żywności i amunicji, a także cysterny wodne. Centralna część zamku, która stoi na szczycie wzgórza, była dwukondygnacyjną sześciokątną budowlą, w której mieścił się pałac książęcy. Hale rozmieszczono wokół centralnego dziedzińca. Sala tronowa znajdowała się na górnej kondygnacji, gdzie rządził książę, przyjmował swoich szlachetnych gości lub organizował bankiety. Przylegające skrzydła mieściły prywatne apartamenty rodziny książęcej, kaplicę i kuchnię. Magazyny pałacu i inne pomieszczenia gospodarcze znajdowały się na dolnym piętrze.
Gdy Frankowie opuścili Peloponez, zamek wciąż był używany przez kolejne wieki, mimo faktu iż utracił swoją dawną chwałę.
Współcześnie w odrestaurowanych komnatach pałacu ze sklepionymi sufitami mieści się wyjątkowa wystawa zatytułowana „Era Krzyżowców w Morea”. Rzadkie artefakty takie jak monety, rzeźby, malowidła ścienne, elementy architektoniczne, akcesoria rycerskie, klejnoty, klucze i naczynia domowe dają zwiedzającym możliwość poznania życia w Księstwie.
Około 500 eksponowanych przedmiotów zabiera nas w „podróż” w czasie do czarującego świata krzyżowców i zaprasza nas do odkrycia nieznanych aspektów średniowiecznego świata.
Jak były zorganizowane osady Księstwa? Jak wyglądał średniowieczny zamek? Co się stało, gdy prawosławny dogmat spotkał się z katolickim? W jaki sposób zachodnie elementy artystyczne łączyły się z bizantyjską tradycją? Jakie były ulubione rozrywki w okresie średniowiecza? Jaka była rola kobiet? Co wchodziło w skład średniowiecznej diety? Wszystkie te historie i wiele innych można odkryć w Chlemoutsi.
Cena biletu wstępu: 4 € zwykły, 2 € ulgowy
Godziny otwarcia: 08:00 – 15:00 (sezon zimowy), 09:00 – 16:00 (sezon letni)