Grecja,  Peloponez

Kościół Franków Agia Sophia w Andravida

Andravida była szczególnie ważnym miastem na Peloponezie, już od czasów bizantyjskich. Z tego powodu od czasu podboju przez krzyżowców Godfryd I Villehardouin uczynił je stolicą Księstwa Achaia. Trzy kościoły zdobiły nową siedzibę, Kościół Św. Zofii, Św. Stefana i Św. Jakuba, który był kaplicą grobową Villehardouin’ów.  Współcześnie nie ma żadnej pozostałości tego średniowiecznego miasta oprócz ruin Kościoła Świętej Zofii, które przypominają nam o dawnej chwale Andravidy.

Kościół został wzniesiony w XIII wieku (około 1230 r.) przez katolicki zakon Dominikanów, którzy osiedlili się w nowym państwie. Jego szerokość wynosiła 19 metrów, długość przekraczała 45 metrów, ale do dziś zachowała się tyko najważniejsza część sanktuarium, w którym stał ołtarz oraz dwie kaplice

Kościół Św. Zofii był budowany zgodnie z cechami architektury gotyckiej, ze spiczastymi łukami w sklepieniach, drzwiach i oknach. Był zbudowany z wapienia, ale budowniczowie dodali do jego murów małe fragmenty dawnych budynków starożytnych lub bizantyjskich. Solidne ściany wspierały tę dużą konstrukcję na zewnątrz. We wspaniałym wnętrzu imponujące sklepienia krzyżowe przyciągały uwagę wiernych.

Kościół ten służył nie tylko celom religijnym, ale był też miejscem, gdzie „Wielki Sąd”, czyli książę, baronowie i miejscowi lordowie zbierali się by omówić sprawy Księstwa.

Możliwość zwiedzania obszaru ruin jest możliwa tylko po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym pod numerem: (0030) 26240 22529, nie jest pobierana żadna opłata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *