Peloponez,  wakacje

Plaże północnego i zachodniego Peloponezu

Peloponez jest ogromnym półwyspem o bardzo długiej linii brzegowej, a ilość tutejszych plaż jest niezliczona.

Zachodnie wybrzeże Peloponezu jest jednym z najpiękniejszych w całej Grecji, są tu wielokilometrowe piaszczyste plaże, corocznie nagradzane Błękitną Flagą. Są one otoczone nieskazitelnie czystymi i turkusowymi wodami, co dodaje egzotyki temu miejscu. Wejście do morza jest tutaj łagodne, jest to idealne miejsce na plażowanie z małymi dziećmi.

Północne wybrzeże jest bardziej urozmaicone, częściej występują tu plaże z otoczakami, dlatego przydadzą się tu specjalne buty ochronne. Wybrzeże wypełnione urokliwymi tawernami, serwującymi niezwykłe owoce morza. Dodatkowo malownicze krajobrazy górskie, których widok zrelaksuje nas jeszcze bardziej, dzięki czemu możemy poczuć prawdziwy klimat greckiego życia.

Poniżej znajdują się krótkie opisy najważniejszych plaż regionu Elida (Ilias) i Achaia na Peloponezie, z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Północne wybrzeże

Na zachód od Patry:

KALOGRIA – 8 kilometrowa piaszczysta plaża z udogodnieniami typu beach bary i centrum sportów wodnych.  Znajduje się tu jeden z najlepszych kurortów, a mimo to plaża nie jest przeludniona. Idealna dla rodzin z dziećmi, wody są tu płytkie nawet w dużej odległości od wybrzeża. Nieskazitelnie czysta, każdego roku nagradzana Błękitną Flagą.

LAKKOPETRA i NIFOREIKA – malownicze plaże z krystalicznie czystą wodą. Jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Patry na spędzenie wakacyjnych weekendów.

ALYKES – spokojna plaża z drobnymi czerwonymi kamyczkami.

KATO ACHAIA – nieskończenie piaszczysta plaża z krystalicznie czystą wodą, idealna do kąpieli słonecznych oraz zabaw w piasku.

VRACHNEIKA – MONODENDRI – wąskie plaże pełne małych okrągłych kamyczków oraz licznych tawern, idealne miejsce na późny popołudniowy wypad na kolację w greckim stylu.

Na wschód od Patry:

RIO – wielka miejska żwirowa plaża, kosmopolityczna atmosfera z barem i życiem nocnym.

LONGOS – bardzo czyste morze, tawerny, bary i rozrywka aż do świtu.

SELIANITIKA – znajduje się 7 km od Aigio, idealna dla dzieci i dorosłych. Czarująca sceneria – połączenie  gór i niebieskiej wody zachwyci każdego. Blisko do hoteli, restauracji, tawern, klubów i sklepów.

AVITHOS (AKOLI) – znajduje się przy wiosce Rododafni , tuż za Aigio w kierunku Patry. Wzięła swoją nazwę od orzeźwiającej, głębokiej wody.

NIKOLAIKA – ELAIONAS – piękny obszar nadmorski pomiędzy Diakopto i Aigio, plaża z drobnymi kamyczkami i uroczymi małymi tawernami.

AKRATA – kamienista plaża z krystalicznie czystą wodą, oferuje noclegi oraz restauracje.

POUNTA – 4 km od Diakopto, szeroka kamienista plaża z krystalicznie czystą wodą nagrodzona Niebieską Flagą. Znajdują się tu kawiarenki,  tawerny i beach bary.

Zachodnie wybrzeże (od Kalogrii na południe):

KOUNOUPELI – niewielka,  sielankowa plaża w lesie Strofilia. Położenie pozwala w pełni cieszyć się przepiękna naturą i krajobrazem.

MIRSINI – mała plaża z piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Czego więcej trzeba podczas idealnych wakacji? Tutaj można się wyciszyć i cieszyć kąpielą w kameralnym towarzystwie.

KILLINI – znajduje się obok portu Killini, nieskończenie długa z czystą wodą w której można do woli cieszyć się letnim słońcem.

KALAMIA – jedna z najbardziej egzotycznych plaż w okolicy, błękitne morze i piaszczysta plaża zaskakują swoim pięknem. Jest idealna na odpoczynek i relaks.

CHRISI AKTI – inaczej nazywana Golden Beach, czyli Złota Plaża. Będziesz pod wrażeniem piękna tej niekończącej się plaży. Każdego lata cieszy się wielką popularnością i przez wszystkich przyjmowana jest z entuzjazmem. Złoty piasek oczaruje Cię i zrozumiesz skąd wzięła się nazwa tego miejsca.

LOUTRA KILLINIS (LINTZI) –  w pobliżu historycznego miejsca Zamku Chlemoutsi, znajduje się  rozległa   z białym drobnym i miękkim piaskiem oraz krystalicznie czystą wodą, które tworzą to egzotyczne miejsce. Ma 6 kilometrów długości i jest jedną z najpiękniejszych plaż w tej okolicy. Zaraz przy niej zostały wybudowane luksusowe kompleksy hotelowe m.in. sieć Grecotel. Można tu uprawiać sporty wodne.

ARKOUDI – obok Loutra Killinis i Vartolomio znajduje się malownicza wioska w której można się zakochać.  Kosmopolityczna plaża z drobnym, złotym piaskiem, błękitną wodą i widokiem na małe kolorowe domki.

GLIFA – to idealna plaża dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju. Malownicza sceneria sprawia, że można ją nazwać małym rajem. Można tu dojechać od Vartolomio.

THINES VARTOLOMIOU – plaża z otoczakami, jest tu wystarczająco dużo miejsca na zaparkowanie samochodów i przyczep kampingowych. Jest tu kawiarnia, kantyna w której można zamówić coś do zjedzenia i kiosk. Plaża uwielbiana przez miejscowych ze względu na swoje ciepłe i spokojne wody. Można tu dotrzeć drogą, która przecina las o powierzchni 16000 akrów, który powstał dzięki inicjatywie mieszkańców w 1950.

BOUKA – kilkukilometrowa plaża u ujścia rzeki Pinios, spokój i krystalicznie czysta woda gwarantowane.

MARATHIA – krystalicznie czyste i błękitne morze, a do tego żółty piasek. Plaża Marathia jest przedłużeniem plaży Kourouta, do tej części przylega przybrzeżny las sosnowy i dzika roślinność. Na tej przepięknej plaży przyjemnością jest korzystanie z greckiego słońca. W okolicy działa również kino letnie na otwartym powietrzu.

KOUROUTA – najlepiej zorganizowana plaża Zachodniego Peloponezu, liczne kawiarnie, bary, kluby, restauracje, tawerny rybne, hotele, pokoje do wynajęcia i kemping sprawiają, że pobyt w tej okolicy jest przyjemny. Przez ostatnie lata nagradzana Błękitną Flagą. Niebieska woda i złoty piasek każdego roku ściągają tu miłośników kąpieli morskich od wczesnego maja, aż do października. Znajduje się zaledwie 3 km od głównej trasy Patra-Pirgos.

PALOUKI – w okolicy znajdują się liczne tawerny, jest tu również możliwość korzystania z kampingu dla miłośników turystyki alternatywnej.  Jest tu mały port w którym można zacumować motorówkę.

AGIA MARINA – plaża z czystą wodą, idealna na rodzinne wypady. Zorganizowana, z kilkoma tawernami rybnymi, jest jednym z najlepszych miejsc na letnie popołudnia. Tutaj można się cieszyć urokliwymi zachodami słońca.

AGIOS ILIAS – z przepięknym widokiem na Wyspę Zakynthos. Idealne warunki do uprawiania kite surfingu, również dla początkujących, jest tutaj szkółka czynna cały rok oraz malownicza wioska.

SKAFIDIA – znajduje się blisko miasta Pirgos (14 km na północny-zachód)  z zapierającym dech w piersiach widokiem na Morze Jońskie, wzrok sięga gór oraz zakątków Wyspy Zakynthos i Kiefalonia. Morze jest tu czyste, plaża jest dość ruchliwa i zorganizowana, oferuje sporty wodne. Ze skał na plaży wypływa źródełko pitnej wody. Nazwę swą wzięła od Matki Boskiej Skafidiotissas, której ikona została znaleziona na małej łodzi, która jest nazywana σκαφιδι.

LEVENTOCHORI – znajduje się tu mała i duża plaża, obie charakteryzują się ciemnym, grubym piaskiem i otaczają je skały. Jedna z najpiękniejszych plaż w regionie Ilias, latem chętnie wybierana przez stałych mieszkańców oraz zagranicznych turystów.

BOUKA w Korakochori  – malutka, urokliwa, okrągła zatoczka w centrum wioski.

MATZAKOURA – mała piaszczysta plaża na południe od Agiou Andrea, kameralna, dobrze ukryta pomiędzy skałkami i drzewami,  idealnie nadaje się na zasłużone chwile relaksu. W bliskiej odległości od wybrzeża znajduje się malutka wysepka do której można dopłynąć. Mówi się, że tutaj istniał antyczny port z którego wypływał Telemach w poszukiwaniu swojego ojca Odyseusza. Jest to całkiem prawdopodobne ze względu na to iż wysepka widoczna na morzu była niegdyś częścią lądu, ale teren ten zatonął po wielkim trzęsieniu ziemi.

AGIOS ANDREAS – znajduje się 13 km od Pirgos. Błękitno-zielone wody w otoczeniu skałek i drzew dające rozległe cienie, restauracje i beach bar. Tutejsze zachody słońca zachwycają. Kosmopolityczna plaża, nadaje się również do nurkowania.

SPIANTZA – idealna plaża dla tych, którzy chcą odpocząć od Pirgos. Jest to długa plaża z drobnym piaskiem i błękitnymi wodami. Można tu odpocząć, podczas, gdy w kawiarniach i restauracjach można tu znaleźć to co niezbędne. W okolicy znajdują się luksusowe domki wakacyjne, dzięki czemu Spianzas jest najbardziej ruchliwą częścią Ilias w lecie.

KATAKOLO – malownicza, długa i piaszczysta, w ciągu ostatnich lat została ona wzbogacona o serię inwestycji, które zorganizowały otoczenie. Wody są tu głębokie i czyste, jest to oaza na której uwielbiają się chłodzić nie tylko miejscowi.

EPITALIO – 7 km na południe od Pirgos, u ujścia rzeki Alfisi. Przy plaży znajdują się liczne domki letniskowe.

ANEMOCHORI – kilka kilometrów od miasta Pirgos. Tutaj można się cieszyć uroczą plażą, gdzie są błękitne wody i spokój.

KATO SAMIKO – tropikalna plaża ze złotym piaskiem i parasolami z palm. Możliwość uprawiania sportów wodnych.

KAIAFAS – niekończąca się plaża z białym piaskiem i otwartym morzem. Nie jest zorganizowana, ale ma wystarczająco duże zainteresowanie plażowiczów. W pobliżu znajdują się restauracje, kawiarnia, bar i kiosk.

ZACHARO – jedna z najpiękniejszych plaż nie tylko w Grecji, ale i na świecie. Morze jest krystalicznie czyste, a piasek drobny i złoty. Co roku jest nagradzana Błękitną Flagą. Jest w pełni zorganizowana i przystosowana do uprawiania sportów wodnych.

To tylko niektóre z istniejących tu plaż. Większość z nich jest odpowiednio zaznaczona na mapach google i wiedzie do nich droga asfaltowa. Niektóre plaże z szutrową drogą, gdzie dojazd jest utrudniony, zostały pominięte w tym poście celowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *