Groby Mykeńskie w Voudeni
Voudeni znajduje się około 7 km na północ od Patry. Jest najważniejszą strefą archeologiczną w regionie Achaia i prawdopodobnie stąd wywodzą się korzenie prehistorycznej Patry.
Na początku XX wieku odkryto tutaj pozostałości osady mykeńskiej oraz 78 grobowców datowane na okres od późnego okresu helleńskiego do sub-mykeńskiego (XVI-XI wiek p.n.e.).
Groby mykeńskie były podziemnymi jamami do których wiódł wąski korytarz, wejście do grobowca było szczelnie zasypywane dużymi kamieniami rzecznymi. Większość grobów miało położenie wertykalne północ-południe. Były to grobowce rodzinne, w których ciała kładziono na gołej ziemi lub na cienkiej warstwie niewypalonej gliny, rzadziej w wąskich silosach. Ciała układano warstwowo, pierwsze pochowane zwłoki były zasypywane ziemią i później chowano na nich kolejne. Zmarli byli chowani z licznymi darami jak biżuteria, zabawki, broń oraz dzbany i wazy o różnych rozmiarach i kształtach, niektóre wypełnione płynami – w dawnych wierzeniach były to rzeczy istotne do życia pozagrobowego.
Warto zwrócić uwagę na grobowiec nr 5, gdyż znajduje się tam 6 szkieletów w oryginalnym ułożeniu, które pozostawiono jako element ekspozycji archeologicznej. Ten grobowiec miał średnicę 3,17 m, wysokość 1,25 m, ale znajdują się tu znacznie większe.
Teren samego cmentarza zajmuje około 3 hektarów i znajduje się na wzgórzach zwanych Amygdalia i Agrapidia. Po zwiedzeniu obszaru cmentarzyska, warto udać się na płaskowyż Bartizi, który znajduje się około kilometra dalej, gdyż znajdują się tam pozostałości osady mykeńskiej. Całą przestrzeń pomiędzy cmentarzem i osadą niegdyś zajmowały pola uprawne.
Położenie osady było niewątpliwie najbardziej strategiczne w tym regionie, gdyż posiadała naturalne warunki obronne, z dwóch stron była ograniczona rzekami, a z tyłu ogromnym masywem pasma górskiego Panachaiki, gdzie mogło być wypasane bydło, trzoda i owce. Łowiectwo również było praktykowane, istnieją dowody, że dieta mykeńska była bogata w mięso. W owych czasach uprawiano również winogrona oraz oliwki.
W okresie kultury mykeńskiej mieszkańcy Voudeni prawdopodobnie wykorzystywali naturalny port do komunikacji w obszarze Morza Śródziemnego.
Jest to doskonały punkt widokowy z którego obecnie widać panoramę miasta Patra wraz z Zatoką Patraską i mostem Rio-Antirio.
Pierwsze odkrycia zostały tu dokonane w 1923 roku przez N. Kyparissis. Niestety II Wojna Światowa przerwała prace archeologów i obszar ten został zapomniany, aż do 1987 r. W 1988 r. prace zostały wznowione pod okiem Dr. Lazaros’a Kolonas’a. Projekt promowania tego obszaru powstał w 2002 roku, od tej pory można go zwiedzać.
Na zwiedzanie tego terenu należy poświęcić około 2 godzin. Jest to bardzo rozległy (łącznie 18 hektarów) i imponujący kompleks z wyznaczonymi ścieżkami o łącznej długości 2,5 km. Obszar jest udostępniony zwiedzającym codziennie oprócz wtorków, w godzinach 8:30-15:00 za jedyne 1€.