Grecja,  Peloponez

Muzeum Archeologiczne w Patrze

Muzeum Archeologiczne w Patrze to miejsce, które zdecydowanie trzeba odwiedzić będąc w tej części Grecji. Klejnot na mapie Patry i punkt obowiązkowy dla miłośników archeologii, kultury i historii antycznej. Wyjątkowa i bogata kolekcja z czasów starożytnych, z przedmiotami, które rzadko można znaleźć w innych muzeach.

Muzeum Archeologiczne powstało w 2009 roku i jest jednym z najładniejszych muzeów Grecji. Plany budowy muzeum zostały pierwotnie ogłoszone przez ówczesnego ministra kultury Melinę Mercouri, jednak nie zostały zrealizowane do 2004 roku.

Muzeum znajduje się w północnej części miasta przy jednej z głównych ulic wjazdowych (Patras-Athens National Road).

Jest to nowoczesny budynek zaprojektowany przez architekta Theophanis’a Bobotis’a. Na powierzchni 5 955 m² znajdują się trzy dużej wielkości hale ze stałymi wystawami obiektów codziennego użytku z czasów antycznych, od 3 tysiąclecia przed naszą erą po 4 wiek naszej ery.

Wszystkie elementy wystawy pochodzą z wykopalisk archeologicznych na terenie miasta Patra oraz z regionu Achaia, w szczególności z obszaru południowego i zachodniego.

Wystawa jest podzielona na trzy główne działy tematyczne: życie codzienne, życie publiczne oraz życie pozagrobowe, czyli pochówek. Najbardziej znaczące artefakty pochodzą z okresu mykeńskiego, gdy obszar Achaia rozkwitał, jak również za czasów panowania rzymskiego.

Patra była rzymską kolonią założoną przez Octaviana Augustusa w 14 roku i grała znaczącą rolę w historii Cesarstwa Rzymskiego, osiągając szczyt swojego rozwoju i zamożności w II wieku.

Wystawa dotycząca życia prywatnego zawiera rzeczy użytku codziennego jak przybory kuchenne, przybory toaletowe, biżuterię, gry oraz narzędzia pracy. Godne uwagi są również rekonstrukcje typowej zabudowy miejskiej oraz wiejskiej, prywatnych łaźni i wiele znakomitych mozaik podłogowych.

Sekcja życia publicznego ukazuje zabytkową topografię, infrastrukturę techniczną, działania komercyjne, socjalne i administracyjne organizacje, praktykowany kult oraz rozrywkę.

Sala poświęcona cmentarzom dotyczy architektury grobowej, bogactwa oraz różnorodności ofiar grobowych oraz praktyk pogrzebowych.

Muzeum jest doskonale zorganizowane, a zwiedzanie go bardzo przejrzyste. Po dokładnym obejrzeniu wystawy w każdej z sal dodatkowo można udać się na specjalny taras zawieszony pod sufitem muzeum. W ten sposób możemy w pełni podziwiać mozaiki oraz fundamenty domostw.

Spacer po Muzeum Archeologicznym to doskonała lekcja historii w idealnym cichym otoczeniu. Odkąd trafiłam tu po raz pierwszy powracam co jakiś czas, jest to miejsce które zachwyci nie tylko miłośników muzeów. Jeśli chcecie sprawdzić to na własne oczy, poniżej kilka szczegółów dotyczących godzin otwarcia i cen.

Muzeum jest czynne codziennie oprócz wtorku, w godzinach od 8:30 do 15:30

Cena biletu normalnego  to 3 € (sezon zimowy tj. listopad-marzec),
6 € (sezon letni tj. kwiecień-październik).

Studenci i młodzież do 18 roku życia mogą zwiedzać muzeum na darmo.

Ze zniżek mogą korzystać osoby, które ukończyły 65 lat (po okazaniu dokumentu potwierdzającego wiek).

Dodatkowo Muzeum Archeologiczne udostępnia darmowe zwiedzanie w wyznaczone dni:

– 6 marca (ku pamięci Meliny Mercouri)

– 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytków)

– 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)

– ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa)

– 28 października (Dzień Ochi)

– każda pierwsza niedziela miesiąca od 1-szego października do 31-go marca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *