dania mięsne,  od kuchni

Moussaka z cukinią

Najprawdopodobniej moussaka jest Wam już dobrze znana, ponieważ jest jednym z najpopularniejszych dań greckich. Dla przypomnienia jest to tradycyjna mięsna zapiekanka na bazie ziemniaków i bakłażanów pod chrupiącą warstwą beszamelu. Można też spotkać moussakę bez ziemniaków lub z dodatkiem cukinii lub nawet wegetariańską! Dzisiaj mam dla Was sprawdzony przepis na moussakę z cukinią, zamiast bakłażana, czyli moussakas me kolokithi (κολοκυθι z gr. cukinia). Smakuje równie wyśmienicie jak tradycyjna. Można ją zrobić zastępczo, gdy w domowej spiżarce brak bakłażana lub gdy w rodzinie mamy niejadka, który nie przepada za bakłażanem.

Składniki:

4 duże ziemniaki

3 cukinie

1 cebula

600-800 g mięsa mielonego (najlepiej chude wołowe)

100 ml wina czerwonego wytrawnego

400 ml sosu pomidorowego z puszki lub 3 zblendowane pomidory

100 g tartego żółtego sera

sól

pieprz

2 łyżki oregano

½ łyżeczki cynamonu

¼ szklanki oliwy z oliwek

Na sos beszamelowy:

60 g masła

7 łyżek mąki

2 szklanki ciepłego mleka

3 jajka

100 g tartego żółtego sera

sól

pieprz

gałka muszkatołowa

Przygotowanie:

  1. Obieramy ziemniaki i gotujemy w osolonej wodzie al dente. Następnie studzimy i kroimy w plastry.
  2. Cukinie myjemy, odcinamy ogonki i kroimy w cienkie plasterki. Rozkładamy na papierze do pieczenia, na blasze, solimy i wkładamy do średnio nagrzanego piekarnika (około 140 stopni) na pół godziny. Opcjonalnie możemy usmażyć cukinie na płycie tzw. kozy lub tradycyjnego pieca kaflowego, które świetnie się tutaj sprawdzają.
  3. Na rozgrzanej oliwie szklimy pokrojoną drobno cebulę, następnie dodajemy mięso mielone i podsmażamy.
  4. Zalewamy winem i po około minucie dodajemy sos pomidorowy, cynamon, oregano, sól i pieprz. Przykrywamy i dusimy pamiętając by często mieszać, żeby mięso nie przywarło.  Smażymy około 25 minut dopóki sos nie odparuje, zdejmujemy z ognia.
  5. Przygotowujemy beszamel: na małym ogniu roztapiamy masło i stopniowo dodajemy mąkę energicznie mieszając, by się nie przypaliło i nie powstały żadne grudki. Następnie stopniowo dolewamy ciepłe mleko i mieszamy. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. W odrębnym naczyniu ubijamy jajka i dodajemy do garnka ciągle mieszając, aż wytworzy się gęsta masa. Odstawiamy z gazu.
  6. W międzyczasie nagrzewamy piekarnik do temperatury około 190°C.
  7. Głęboką blachę  lub naczynie żaroodporne o wymiarach około 25×35 cm smarujemy oliwą i na dno wykładamy plasterki ziemniaków. Posypujemy cienką warstwą sera. Wykładamy plasterki cukinii i na to nakładamy równomiernie mięso. Delikatnie i równomiernie wylewamy beszamel i posypujemy resztką sera żółtego.
  8. Umieszczamy w piekarniku i pieczemy około 40 minut, aż górna warstwa beszamelu zamieni się w chrupiącą skorupkę i nabierze pięknego złoto-brązowego koloru.  Wyłączamy piec i zostawiamy do ostygnięcia na około 15 minut.

Tak przygotowaną moussakę kroimy na sporej wielkości kwadraty i serwujemy na płaskich talerzach. Jest to pełne danie same w sobie, ale doskonale smakuje z innymi typowo greckimi dodatkami jak tzatziki lub sałatka grecka.

Pamiętajcie, że moussaka najlepiej smakuje na drugi dzień, podobnie jak bigos musi „dojrzeć”, a jej smaki przeniknąć się. Jeśli chcecie ją odgrzać to 20 minut w temp. 160 stopni w zupełności starczy. Pytanie tylko… czy starczy moussaki do jutra? 😊

 Smacznego, czyli kali oreksi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *