Peloponez

Legendy Chlemoutsi

Kastro Chlemoutsi, czyli Zamek Chlemoutsi znajduje się na zachodnim wybrzeżu Peloponezu i jest widoczny w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Chlemoutsi tak jak wiele innych zamków posiada własne legendy.

Legenda o pięknej i brzydkiej czarodziejce

Dawno, dawno temu żyły dwie siostry, które były wróżkami. Jedna mieszkała w Chlemoutsi, a druga w Santameri.

Czarodziejka z Chlemoutsi była przepiękna, ale nie mogła mieć dzieci, natomiast ta z Santameri była brzydka, ale miała pięciu synów i jedną niebywale piękną córkę.

Po wielu prośbach i błaganiach pięknej czarodziejki, brzydsza siostra oddała jej swą jedyną córkę pod warunkiem, że będzie mogła ją odwiedzać w Chlemoutsi.

Jednakże czarodziejka z Chlemoutsi złamała obietnicę i uniemożliwiła siostrze widywanie się z córką.

Lament i wściekłość brzydkiej wróżki były tak ogromne, że od tamtej pory, gdy dmą silne wiatry, gdy w Kastro szaleje brzydka pogoda, mówi się, że jest to zawodzenie płaczącej matki nad swym utraconym dzieckiem.

Legenda o „bezsłonecznym” królu

          Dawno temu w antycznym mieście Elis (Palaiopolis)  żył książę, który zakochał się w księżniczce mieszkającej w Chlemoutsi.

          Książę ten nazywany był Aniligos, co oznacza Bezsłoneczny, ponieważ przepowiednia mówiła, że zamieni się w marmur, jeśli kiedykolwiek zobaczy słońce lub światło słoneczne.

          Przeznaczenie sprawiło, że taka sama klątwa spadła na księżniczkę z Chlemoutsi, dlatego też nazywano ją Aniliagi. By móc się spotykać, zakochana para wydrążyła tunel łączący Palaiopolis i Chlemoutsi. Jednakże niestety pewnego dnia książę wyszedł z tunelu na zewnątrz, na światło dzienne i natychmiast został przemieniony w marmur…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *