Peloponez

Most Rio-Antirio

Wizytówka największego miasta Peloponezu Patry – słynny most Rio-Antirio. Na tle miasta Patra wygląda bardzo malowniczo, widoczny z daleka imponuje swym rozmiarem. Zachwyca swą nietypową konstrukcją szczególnie, gdy nim przejeżdżamy.

Most ten jest elementem głównej trasy łączącej Półwysep Peloponez z częścią kontynentalną Grecji. Przejazd na jego drugą stronę trwa niespełna dwie minuty, podczas których możemy poczuć się jak zahipnotyzowani.

Dla tych, którym wcale nieśpieszno polecam godzinny spacer wzdłuż mostu, gdyż wtedy możemy się przyjrzeć poszczególnym elementom tej solidnej konstrukcji, oraz podziwiać panoramę Patry. Moja rada – na spacer mostem warto ubrać się cieplej! Nawet jeśli wybierzecie się tam w pogodny dzień, jest duże prawdopodobieństwo, że na moście będzie wietrznie.

Most ma około 3 kilometry długości (2252 m sam most, dodatkowo dwa wiadukty po 380 i 228 metrów) oraz 27,2 metrów szerokości i oddziela Zatokę Patraską od Korynckiej.  Nazywany jest mostem Rio-Antirio, gdyż łączy ze sobą miejscowości o tych smych nazwach, znajdujące się na dwóch brzegach cieśniny.

Idea wybudowania mostu istniała już od 1889 roku, a jej pomysłodawcą był ówczesny premier Grecji Charilaos Trikupis, którego imieniem został później nazwany most.

Most znacznie przyśpieszył podróż pomiędzy kontynentem a Półwyspem Peloponez, gdyż wcześniej umożliwiały to tylko promy kursujące co godzinę. Kurs promem to koszt około 6 €, a sama przeprawa trwa około 40 minut. Natomiast samochodem można przejechać most w kilka minut, niezależnie od warunków pogodowych, a koszt dla samochodu osobowego to 13,50 €.

Całkowity koszt budowy mostu wyniósł 770 mln €, ale kwota ta szybko się zwróciła. Szacunkowo codziennie przejeżdża tym  mostem 11000 pojazdów, a na jednym końcu mostu w Antirio, znajdują się bramki dla samochodów i tutaj należy uiścić wspomnianą opłatę. Ceny różnią się w zależności od rodzaju pojazdu…

Most został oddany do użytku 7 sierpnia 2004 roku, tuż przed rozpoczęciem XXVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Oficjalna impreza otwarcia mostu odbyła się późnym wieczorem przy muzyce Mikisa Theodokrakisa i pokazie sztucznych ogni. Następnego dnia mostem została przeniesiona olimpijska pochodnia na inaugurację Igrzysk w Atenach.


Faktyczne otwarcie mostu dla ruchu samochodowego odbyło się 12 sierpnia, dzień przed Igrzyskami. W owym czasie był to najdłuższy na świecie most wantowy, czyli podwieszony. Było to ogromne wyzwanie techniczne, gdyż w rejonie Rio przebiega uskok tektoniczny i często dochodzi tam do trzęsień ziemi, ale most jest skonstruowany tak, by wytrzymać nawet te najsilniejsze wstrząsy powyżej 7 stopni w skali Richtera.

Niedaleko bramek płatniczych znajduje się malutkie muzeum mostów, które jest otwarte codziennie. Wewnątrz można obejrzeć galerię zdjęć z okresu budowy mostu oraz fotografie innych greckich mostów. Znajduje się tu także makieta przedstawiająca etapy budowy mostu Rio-Antirio. Przy większej grupie turystów muzeum organizuje około 15 minutowe seanse filmowe na temat budowy mostu Rio-Antirio.

Na przeciwległych brzegach cieśniny znajdują się dwa potureckie forty artyleryjskie, dodatkowe atrakcje turystyczne, które opisane są TUTAJ.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *