Grecja,  Peloponez,  tradycja

Karnawał w Patrze

Co roku 17 stycznia rozpoczyna się Karnawał w Patras, czyli Patrino Karnawali. Karnawał ten ma 180-letnią tradycję i jest to największa tego typu impreza w Grecji. Trwa on kilka tygodni i  jest dumą miasta. Podczas weekendów na Placu Georgiou organizowane są koncerty i inne pokazy, które dostarczają rozrywkę osobom w różnym wieku.

Centrum miasta jest kolorowo przyozdobione i na głównych placach stoją olbrzymie figury o tematyce karnawałowej. Przez cały okres karnawału w większości sklepów można zaopatrzyć się maski lub kostiumy. To ostatnia szansa by wykupić przebranie i przyłączyć do jednej z wielu tematycznych grup, które będą uczestniczyć w wielkiej paradzie. Przed wieloma kafeteriami wystawione są manekiny w strojach karnawałowych, oznacza to, że można w tym miejscu wykupić taki strój i zapisać się do grupy tematycznej, która będzie brać udział w paradzie. Koszt takiego kostiumy to często kilkadziesiąt euro.

W przedostatni weekend karnawału w centrum miasta odbywają się parady kostiumowe dla dzieci. W ostatni tydzień karnawału, gdy zbliża się największa impreza roku, młodzież jest podekscytowana! Coraz częściej na ulicach miasta można dostrzec młodych ludzi przybranych w kolorowe maski lub śmieszne czapeczki, peruki…

Właściwy karnawał to ostatni weekend przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W sobotę, w późnych godzinach popołudniowych, rozpoczyna się wielka parada, która trwa kilka godzin i przebiega wyznaczoną trasą w centrum miasta, przy akompaniamencie głośnej, greckiej muzyki lub gorących rytmów prosto z Rio de Janeiro. Uczestnicy parady są szczęśliwi, skaczą, tańczą i piją. Jest to chyba jedyny weekend w roku, podczas którego w miejscach publicznych widać Greków pijących alkohol prosto z butelki. Z reguły jest to tradycyjne, słodkie wino Mavrodafni z najstarszej greckiej winiarni Achaia Clauss, która jest corocznym patronatem imprez karnawałowych w Patrze. Po hucznej paradzie wszyscy młodzi idą do barów i klubów by bawić się i tańczyć do białego rana!

W niedziele wczesnym popołudniem parada jest powtarzana. Kończy się w porcie, wtedy też zostaje podpalona i zepchnięta do morza karykaturalna figura, czyli król karnawału. Wieczorem około godziny 21 rozpoczyna się pokaz sztucznych ogni, fajerwerków, które symbolicznie oznaczają zakończenie karnawału.

By przybliżyć Wam atmosferę karnawału z Patry poniżej podpinam naszą relację z karnawału w 2019 roku:

Patra to mekka dla miłośników dobrej zabawy, szczególnie w okresie karnawału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *