Peloponez

Fort Antirio

Patra najczęściej kojarzona jest z widokówką potężnego mostu łączącego Półwysep Peloponez z północną częścią kontynentalnej Grecji. Po obu końcach potężnego mostu Rio-Antirio znajdują się pozostałości sporych rozmiarów fortyfikacji potureckich od których most zaczerpnął swoją nazwę.

Rio znajduje się na południu cieśniny i jest obecnie dzielnicą Patry, a Antirio jest na północy na przeciwnym końcu mostu. Zamki te mają bogatą historię i są udostępnione dla zwiedzających. Szczególnie ciekawy i godny polecenia jest Antirio, gdyż z tamtej perspektywy jest widoczna panorama miasta Patra od strony morza.

Most Rio-Antirio wraz z przeciwległymi fortyfikacjami.

Z Rio do Antirio można udać się pieszo mostem o długości prawie 3 km. Przy okazji będziecie mieć okazję by zobaczyć potężne elementy tej misternej konstrukcji, która w roku jej powstania była najdłuższym na świecie mostem wantowym. Dla odmiany do Patry możecie wrócić promem, który regularnie kursuje na trasie Rio-Antirio.

Zamki zostały wybudowane w tym samym czasie tj. w 1500 r., w przeciągu zaledwie 3 miesięcy. Fort Antirrio został zbudowany na planie rombu i jest mniejszy od bliźniaczego fortu w Rio. Budowę zarządził turecki sułtan Wagjazid II w celu obrony Zatoki Korynckiej.

W roku 1532 zamek został zaatakowany przez admirała Andrea Doria z Genui (Włochy). Turcy wycofując się wysadzili w powietrze zamek. Armaty i pozostawiona broń palna zostały wywiezione do miasta Genua. Po roku Turcy powrócili do fortu i 10 lat później kolejny otomański admirał przebudował fort oraz sprowadził liczną armię.

W 1603 r. fort został zniszczony przez rycerzy z Malty, ale ponownie został odbudowany. W 1687 r. podczas wojny pomiędzy Wenecjanami i Turkami fort znowu został wysadzony w powietrze. Generał Morosini zmusił Turków do opuszczenia zamku.

Zapiski z XVII w. wskazują, że wewnątrz zamku znajdowało się co najmniej 89 mieszkań, meczet sułtana Wagjazita II oraz mniejszy meczet sułtana Sulejmana i łaźnia turecka.

W okresie 1687-1715 zamek należał do Wenecjan i został odbudowany w stylu weneckim i w tym stylu pozostał do końca. Następnie po raz kolejny został przejęty przez Ottomanów i pozostał w ich rękach do 1829 r., gdy po oblężeniu przez Greków ostatecznie stał się ich własnością. Przywódcą oblężenia był Awgustinios Kapothistrias, brat pierwszego władcy niepodległej Grecji Ioannisa Kapothistriasa.

Obecnie na terenie zamku można podziwiać grube mury obronne oraz współczesną latarnię morską. Zwiedzanie zaplanujcie na godzinny poranne, gdyż obszar jest otwarty do g. 15.

Fort Antirio na tle zachodzącego słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *