od kuchni,  zioła i przyprawy

Migdał

Delikatne drzewko średniej wielkości, osiągające wysokość do 10 metrów. Kwitnie na biało lub różowo w styczniu i lutym, a dopiero później rozwijają się jego liście. Produkuje mięsiste owoce, w których wnętrzu znajdują się słodkie, jadalne nasiona o podłużnym i spłaszczonym kształcie. Oto Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis (Mill.) D.A. Webb).  

Migdałowiec najprawdopodobniej pochodzi z Bliskiego Wschodu i był uprawiany dla owoców już od czasów starożytnych na terenie całej Grecji. Znaleziska archeologiczne wskazują, że mógł on tu występować już 8 tysięcy lat przed naszą erą. Migdały, olejek migdałowy, żywica z drzewka były znane przez Hipokratesa (460-377 p.n.e.), Teofrastusa (372-287/5 p.n.e.) i Dioskoridesa (40-90 r.) ze względu na farmaceutyczne zastosowanie.

Współcześnie właściwości zdrowotne migdałów nie są tak bardzo cenione jak niegdyś. Większość z nas sięga po nie by zlikwidować zgagę lub mdłości (kobiety w ciąży), tymczasem mają one dużo cennych wartości odżywczych (witamina B2, witamina E, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, potas). Warto na stałe wprowadzić je do swojej diety, gdyż obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, tym samym zapobiegając miażdżycy i cukrzycy. Dodatkowo spożywane w niewielkiej ilości, kilka razy w tygodniu przyczyniają się do utraty wagi. Pestki migdałowca wspomagają układ nerwowy, poprawiają pamięć i koncentrację oraz działają przeciwdepresyjnie. Długie i powolne ich żucie zalecane jest osobom narażonym na ciągły stres. Ich spożywanie jest zalecane również przy chorobach układu moczowego. A to nie koniec zalet migdałowca. Korzystnie wpływają na porost włosów i paznokci, a ze względu na zawartość witaminy E, chronią przed działaniem wolnych rodników i spowalniają proces starzenia się skóry.

Powszechnie migdały używane są w cukiernictwie, np. dla przyozdobienia lub nadania aromatu. W sprzedaży dostępne są też solone migdały i po te sięgam najchętniej. W mojej diecie jest też mleko migdałowe, które używam do przygotowania napojów typu shake.

Olejki z migdałów mają zastosowanie również w kosmetyce ze względu na właściwości nawilżająco-regenerujące. Bezpiecznie mogą być używane na skórę małych dzieci (nie uczulają), ale szczególnie zalecane są osobom starszym, gdyż doskonale wygładzają zmarszczki i ujędrniają skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *