Czysty Poniedziałek
Karnawał to czas zabawy i biesiady przy syto zastawionym stole, przy którym nie może zabraknąć wina i chęci do zabawy, ale Karnawał nie trwa wiecznie.
Po Karnawale, dokładnie 40 dni przed Wielkanocą rozpoczyna się Wielki Post zwany „sarakosti”, czyli czas wyrzeczeń kulinarnych. Pierwszy dzień Wielkiego Postu to Καθαρα Δευτερα (Kathara Deftera), powszechnie używa się również określenia Kathari Deftera, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Czysty Poniedziałek. Nazwa wywodzi się z tradycji, gdy za dawnych czasów wszystkie gospodynie domowe rozpoczynały wielkie sprzątanie dokładnie tego dnia. Kobiety dokładnie myły naczynia oraz kuchnię, by nie został żaden ślad po tłustych karnawałowych daniach.
Obecnie podczas Kathara Deftera wiele osób wybiera się na piknik na łono natury, gdyż jest to również dzień puszczania latawców. Od samego rana, na plaży można obserwować całe rodziny zaangażowane w puszczanie kolorowych, często własnoręcznie wykonanych latawców.
Spora część Greków woli udać się na obiad do specjalnych tawern i restauracji, które specjalizują się w potrawach z owoców morza – thalasina. Typowe menu tego dnia to między innymi: risotto z krewetkami, gulasz z ośmiornicą, pieczona ośmiornica, spaghetti z owocami morza, smażone kalmary. Specjałem dnia jest taramosalata czyli pasta z ikry. Serwowane są różnego rodzaju sałatki, warzywa i tradycyjne pieczywo zwane Lagana, które jest posypane sezamem, ma wydłużony kształt i jest podobne do płaskiego podpłomyka. Na deser podawana jest tradycyjna chałwa. Tawerny i restauracje są przepełnione!
Mimo, że dnia poprzedniego oficjalnie zakończył się Karnawał, w wielu wioskach utrzymywana jest tradycja kontynuacji zabawy karnawałowej także podczas Czystego Poniedziałku. Przez główne ulice przechodzą parady, grupy roześmianych i roztańczonych przebierańców. Śpiew i wino, oraz często stosowane symbole falliczne przypominają starożytne obrzędy poświęcone Dionizosowi.