desery

Domowy sposób na frappe

Coraz częściej występują ciepłe, słoneczne dni i szukamy chłodnych, orzeźwiających napojów. Jak skutecznie ugasić pragnienie i postawić się na nogi doskonale wiedzą Grecy. Są oni wielkimi fanami kaw, najchętniej piją mrożone kawy i są mistrzami w ich przygotowaniu. Świadczą o tym liczne kawiarenki, kafenijo lub punkty, które specjalizują się serwowaniem kawy na wynos serwowane w plastikowych kubkach.

Najpopularniejszymi greckimi kawami, po które mieszkańcy Ellady sięgają w czasie upalnych dni są: frappe, freddo espresso i freddo cappuccino. Frappe jest to kawa instant, z reguły Nescafe, która najpierw jest zblendowana z niewielką ilością wody, a następnie przelewa się ją do wysokiej szklanki na kostki lodu i serwuje ze słomką.  Tą kawę możemy pić bez cukru (skieto), na słodko (gliko) lub półsłodką (metrio), a o naszych preferencjach należy komunikować od razu przy składaniu zamówienia. Niektórzy piją frappe z mlekiem, które łagodzi posmak kawy, jednak w mojej opinii jest to pewnego rodzaju „profanacja”…

Najprawdopodobniej mieliście już okazję skosztować frappe, być może była to Wasza pierwsza kawa w Grecji i z tego powodu wspominacie jej smak z sentymentem. Wiadomo, że wszystko co greckie, w Grecji smakuje najlepiej, ale warto popróbować odtworzyć niektóre smaki. Dzisiaj przedstawię Wam sposób na przygotowanie frappe u siebie w domu bez użycia ręcznego blendera do kawy.

W tym celu będziecie potrzebować:

  • słoik z zakrętką lub jakiś plastikowy kubek, który ma szczelne zamknięcie
  • 2 łyżeczki Nescafe lub innej kawy rozpuszczalnej
  • cukier według upodobań (jeśli chcecie frappe gliko, czyli słodkie to należy stosować proporcje 1:1)
  • woda mineralna
  • kostki lodu
  • wysoka szklanka
  • słomka

Przygotowanie:

  1. Do słoika wsypujemy 2 łyżeczki kawy, cukier według gustu i dolewamy 2 łyżeczki wody. Po szczelnym zakręceniu słoika należy nim wstrząsać tak długo, aż kawa i cukier rozpuszczą się i powstania biała pianka.
  2. Do wysokiej szklanki wrzucamy kostki lodu na ¾ wysokości. Zalewamy zawartością słoika. Do słoika wlewamy odrobinę wody i ponownie zakręcamy i mieszamy. Dolewamy do szklanki.
  3. Umieszczamy słomkę w szklance i gotowe 🙂

Pijemy długo i powoli delektując się smakiem i rozkoszując wspomnieniami ze słonecznej Grecji 😉

Smacznego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *