Kiedy zwiedzać muzea i tereny archeologiczne w Grecji
Jeśli jesteście miłośnikami historii i kultury antycznej to Grecja jest istnym rajem pod tym względem, gdyż jest tu wiele monumentów, ruin, obiektów archeologicznych itp. Jednakże nie trzeba być fanatykiem starożytności, żeby poczuć doniosłość tych miejsc. Intrygujące ruiny, które często są świetnymi punktami widokowymi pośród malowniczej scenerii, piękne widoki i greckie słońce są dopełnieniem udanych wakacji w Elladzie.
Planując zwiedzanie Grecji na własną rękę trzeba wziąć pod uwagę kilka faktów, które znacznie usprawnią nam organizację naszych wymarzonych wczasów. Przede wszystkim większość muzeów i terenów archeologicznych jest zamknięte w poniedziałek lub we wtorek. Po drugie zwiedzanie trzeba zaplanować na godziny poranne, gdyż z reguły po godzinie 15 obiekty są zamykane i często dotyczy to również sezonu letniego.
Oczywiście są od tego wyjątki, dlatego zanim udamy się na „podbój” miejsc z wakacyjnej listy „must see” lepiej zasięgnąć informacji np. sprawdzając stronę internetową konkretnego miejsca/obiektu.
Polecam stronę Ministerstwa Kultury i Sportu ODYSSEUS, na której można znaleźć najistotniejsze informacje dotyczące chyba wszystkich historycznych miejsc na terenie Grecji. Tutaj też znajdują się szczegóły na temat zniżek, które są udzielane, dni podczas, których zwiedzanie jest udostępniane za darmo, oraz świąt państwowych i kościelnych, gdy żaden z tych obiektów nie jest czynny.
Poniżej zamieszczam najważniejsze informacje, które z pewnością Wam się przydadzą.
Zniżki 50% na wstęp dla:
– Obywateli Grecji i obywateli innych państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy ukończyli 65 lat, po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu w celu weryfikacji wieku i kraju pochodzenia.
– Rodziców eskortujących wizyty edukacyjne ze szkół podstawowych.
Bezpłatny wstęp dla:
– Młodzieży do 18 roku życia, po okazaniu dowodu tożsamości lub paszportu w celu potwierdzenia wieku.
– Studentów uniwersytetów – instytuty szkolnictwa wyższego, technologiczne instytuty edukacyjne, szkoły wojskowe lub równoważne szkoły państw członkowskich UE, a także szkoły przewodników, po przedstawieniu legitymacji studenckiej.
– Nauczycieli podczas wizyt edukacyjnych szkół i placówek szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego oraz szkół wojskowych.
– Dziennikarzy po przedstawieniu dziennikarskiego dowodu tożsamości.
– Członków towarzystw i stowarzyszeń przyjaciół muzeów i stanowisk archeologicznych, po przedstawieniu certyfikowanej karty członkowskiej.
– Członków Izby Sztuk Pięknych Grecji i równoważne izby państw członkowskich UE, po przedstawieniu swojej karty członkowskiej.
– Członków ICOM-ICOMOS (Międzynarodowa Rada Muzeów- Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych), po przedstawieniu swojej karty członkowskiej.
– Oficjalnych gości państwa greckiego, po zatwierdzeniu przez Generalną Dyrekcję Starożytności i Dziedzictwa Kulturowego.
– Posiadaczy ważnej karty bezrobocia (dotyczy mieszkańców Grecji).
– Rodziców rodzin z trójką dzieci i ich dzieci do 23 roku życia lub 24 lat, jeśli są uczniami i niezależnie od wieku, jeżeli są niepełnosprawne, po przedstawieniu zaświadczenia o stanie rodziny wydanego przez gminę.
– Rodziców rodzin wielodzietnych i ich dzieci do 23 roku życia, do 25 roku życia, jeśli odbywają służbę wojskową lub studiują i niezależnie od wieku, jeżeli są niepełnosprawni, po przedstawieniu poświadczonej przepustki dla wielu dzieci od Najwyższa Konfederacja rodziców wielodzietnych Grecji (ASPE).
– Osób niepełnosprawnych (67% lub więcej) i jednej osoby towarzyszącej, po przedstawieniu zaświadczenia o niepełnosprawności wydanego przez Ministerstwo Zdrowia lub zaświadczenia lekarskiego w szpitalu publicznym, w którym jasno określono niepełnosprawność i odsetek niepełnosprawności.
– Rodziców samotnie wychowujących nieletnie dzieci, po przedstawieniu zaświadczenia o stanie rodziny wydanego przez gminę. W przypadku rozwiedzionych rodziców tylko rodzic sprawujący opiekę nad dziećmi.
– Pracowników greckiego Ministerstwa Kultury i Sportu oraz Funduszu Archeologicznego, po okazaniu dowodu tożsamości.
– Funkcjonariuszy policji Departamentu Przemytu Starożytności Dyrekcji Bezpieczeństwa.
– Przewodników turystycznych po okazaniu profesjonalnego dowodu tożsamości.
Darmowe dni wstępu:
– 6 marca (ku pamięci Meliny Mercouri)
– 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytków)
– 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)
– Ostatni weekend września każdego roku (Europejskie Dni Dziedzictwa)
– 28 października (Dzień Ochi – święto państwowe)
– W każdą pierwszą niedzielę miesiąca od 1 listopada do 31 marca
Dodatkowo w okresie od 1 listopada do 31 marca we wszystkich obiektach płaci się 50% wartości biletu.
Dni wolne od pracy:
– 1 stycznia
– Wielki Piątek
– Niedziela Wielkanocna
– 1 maja
– 25 grudnia
– 26 grudnia
Miłego zwiedzania 🙂